اوره

اوره/اورک به معنای دل/قلب در ترکی است. orah در انگلیسی معنای گردو می‌دهد که شکلی شبیه به مغز دارد.

اوره

اوره/اورک به معنای دل/قلب در ترکی است. orah در انگلیسی معنای گردو می‌دهد که شکلی شبیه به مغز دارد.

۶ مطلب در تیر ۱۳۹۲ ثبت شده است

سفرنامه دروویل

«زنان ایرانی مسلما زیباترین زنان جهانند. با این‌که جهانگردان درباره زیبایی زنان گرجی و چرکسی مطالب زیادی گفته‌اند، ولی من یقین دارم که در مقام مقایسه نه تنها زنان ایرانی از نژاد‌های مزبور برترند بلکه هیچ زنی در جمال و کمال به پای آنان نمی‌رسد» ص ۵۶

«نمی‌دانم درباره کار و  سرگرمی زنان ایرانی از کودکی تا به هنگامی که مادر می‌شوند چه بنویسم. زیرا آن‌ها به کاری جز آرایش خود نمی‌پردازند. این آرایش گرچه ساده‌تر از آرایش زنان اروپایی است. با این حال مدت زیادی از وقت آن‌ها را می‌گیرد. .... اروپائیان درباره حدود آزادی زنان ایرانی نظرات بسیار نادرستی دارند. آنچه من می‌دانم زنان هیچ کشوری آزادی زنان عمل بانوان ایرانی را ندارند» ص۷۱

«ایرانیان بسیار مهمان‌دوست و در عین حال اهل خودنمائی‌اند. از این‌رو غالبا از دوستان و آشنایان خود با شکوه و دبدبه‌ خاصی پذیرائی می‌کنند» ص۹۱

گاسپار دروویل یک مسئول نظامی فرانسوی که زمان فتحعلی‌شاه به ایران می‌آید و بعدها توسط دولت ایران استخدام می‌شود. سفرنامه‌ایی که نوشته به غیرچند فصل مربوط به فرهنگ و آداب و رسوم آن زمان ایران است. همان طور که خودش می‌نویسد رابطه‌ی نزدیکی با عباس‌میرزا داشته. 

اگر وقت اضافه داشته باشید اطلاعات جالبی در مورد قدیم‌های ایران (!) در این کتاب پیدا می‌شود. این کتاب مخصوصا برای (نو)جوانان می‌تواند بسیار جالب باشد.

 

اطلاعات بیشتر در مورد این کتاب از سایت «انسان‌شناسی و فرهنگ»

+ خرید این کتاب از شهرکتاب

(:

پوستر کارتون شجاع

۷.۲ از IMDB

شاهزاده مریدا تیراندازی و هیجان را دوست دارد، برخلاف میل مادرش و برخلاف عرف جامعه. او تصمیم می‌گیرد که مادرش را عوض کند ولی نمی‌داند که این بازی چقدر خطرناک است.

کارتون Brave یک اسکار در سال ۲۰۱۳ گرفته و از جمله کارتون‌های مطرح است. در این کارتون شخصیت اصلی یک شاهزاده (دختر) است که از بچگی عشق تیراندازی با تیرکمان بوده و هر وقت تونسته رفته سوارکاری و تیراندازی در جنگل. دوست نداره مثل شاهزاده‌ها رفتار کنه، مثل شاهزاده‌ها لباس بپوشه (لباس تنگ و موهای پوشیده) و دوست نداره که بقیه تصمیم بگیرند اون با چه کسی ازدواج کنه. بر علیه همه‌ی این‌ها طغیان می‌کنه و سعی می‌:کنه که مادرش رو عوض کنه. ولی همه چیز خوب پیش نمی‌ره و شاهزاده باید بشینه و همه‌چیز رو درست کنه.

نسبتا کارتون خوبیه. من از ۵ بهش نمره ۳.۵ رو می‌دم. تازگیا از فیلم‌هایی که خونواده طرف فرزند نیستند خوشم نمیاد، برای همین این کارتون نچسبید. 


پوستر کورلاین

۷.۷ از IMDB

خانواده کورالاین به تازگی به این خونه اومدن. کورالاین که حوصله‌اش سررفته سعی می‌:کنه با پدر یا مادرش سرگرم بشه ولی هر دو مشغول کار هستند. کورالاین دریچه‌ای به سمت یک دنیای دیگه پیدا می‌کنه. دنیایی که پدر و مادر خیلی دوست‌داشتنی‌تری داره، همسایه‌هاش جذاب و سرگرم‌کننده هستند و همه لبخند می‌زنند. بعد از مدتی، کورالاین متوجه می‌شه که یک چیزهایی مشکل دار به نظر می‌رسه...

نمره من ۴ از ۵. از اون کارتون‌های رنگاورنگ و شاداب (!) نیست، یک نوع سنگینی داره. کارتونی نیست که یک کودک ازش زیاد لذت ببره. صداها و تصویرها سنگین هستند(:

نسیم بیداری

می‌دانید حلقه دین‌واقتصاد چیست؟ در مورد حلقه فردید شنیده‌اید؟ در مورد مدرسه حقانی چطور؟ 

اگر نام‌ این‌ها را نشنیده‌اید (مثل من) یا اطلاعات کمی در این مورد دارید ولی در بحث‌های سیاسی شرکت می‌کنید، همین الآن ماوس را بر زمین گزاشته و بروید دنبال خرید این شماره از مجله نسیم بیداری. گرچه  بخش «هفتمین رئیس‌جمهور ایران کیست» زیادی کهنه است و «بررسی کارنامه فرهنگی دولت احمدی‌نژاد» یک سری مقاله مربوط به دوره‌ و بخش خاصی است که شاید علاقه نداشته باشید، ولی بخش مرور حلقه‌های سیاسی تاثیرگزار در ایران، بسیار بخش جالبی است و بر هر ایرانی (که اصولا سیاست و بحث‌های سیاسی بخش محسوسی از زندگی‌اش است) واجب است که در مورد این‌ها اطلاعات داشته باشد.

نسیم بیداری از جمله مجلات مطرح و به‌دردبخوری است که به شخصه پیشنهاد می‌کنم خواندنش را از دست ندهید. به صورت ماهنامه منتشر می‌شود و فعلا قیمتش ۶۰۰۰ تومان است. ویژه‌نامه‌های بسیار جالبی تاکنون منتشر کرده که در ۳تا از مهم‌ترینشان به بررسی دولت‌ها و احوال ایرانیان از ۱۲۸۵ تا چندین سال اخیر پرداخته. بررسی دقیق و حاوی مطالبی به اندازه ۱ یا ۲ صفحه برای هر سال. شماره‌های قبلی‌اش را به راحتی می‌توانید از دفتر مجله (با همان قیمت روی‌ جلد) خریداری کنید.

+وب‌سایت مجله نسیم‌بیداری

بی‌خود و بی‌جهت

*فیلم خوبی بود. اگر دلتان می‌خواهد فیلم ایرانی با چاشنی طنز نگاه کنید و وقت هم دارید، من این فیلم را پیشنهاد می‌کنم.

*یک تازه عروس و داماد قرار است عروسی‌شان را امشب در این خانه برگزار کنند. خانه‌ای که هنوز ساکنان قبلی آن (دوست و همکار داماد) آن را خالی نکرده‌اند. خانه‌ای که هنوز اثاثیه‌اش چیده نشده. ولی چرا عجله دارند برای برگزاری؟ چرا ساکنان قبلی خانه را خالی نکرده‌اند؟ 

*فیلم یک جور شلوغی خوب دارد. آن سردرگمی و شلوغی موجود در جو را به خوبی منتقل می‌کند. از آن فیلم‌هایی است که نمی‌شود وسطش رفت و آب خورد، حتما باید همه‌اش را پشت‌سر‌هم نگاه کنید.

*قسمت‌هایی از فیلم را می‌توانید از این پست کافه‌سینما ببینید.

* دیروز وقتی داشتم از روی جوی آب می‌پریدم، کفشم پاره شد. مجبور شدم بندش را بکنم توی جوراب. با همین وضعیت در یکی از مناطق شلوغ شهر دنبال مجله گشتم. بسیار با اعتماد به نفس (مثل اوقات عادی! ) قدم برمی‌داشتم و با دیگران ارتباط برقرار می‌کردم.

من در آن لحظات فرقی با یک فقیر که فقط همین کفش پاره را دارد، نداشتم. بالاخره هم کفش او پاره بود و هم کفش من(: . ولی من اعتماد به نفس داشتم و می‌دانستم که وضعیت فعلی من با افراد موجود در خیابان فرق خاصی ندارد، من هیچ چیز کم ندارم و این وضعیت دارای توضیح است. اگر کسی با لبخند یا اشاره این وضعیت را مسخره کند، از جهالت وی است.

 * تجربه جالبی بود. فهمیدم که همین طور باید با بسیاری از موارد برخورد کنم.