اوره

اوره/اورک به معنای دل/قلب در ترکی است. orah در انگلیسی معنای گردو می‌دهد که شکلی شبیه به مغز دارد.

اوره

اوره/اورک به معنای دل/قلب در ترکی است. orah در انگلیسی معنای گردو می‌دهد که شکلی شبیه به مغز دارد.

۸ مطلب در خرداد ۱۳۹۲ ثبت شده است

خنک آن قماربازی که بباخت آن چه بودش

بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر

غزل شماره ۱۰۸۵ - مولوی - دیوان شمس

گنجور 

 

 

«گنجور» مجموعه‌ای تحت وب از آثار سخنسرایان پارسی‌گو است که با استفاده از آن می‌توان ضمن مرور به تفکیک نام شاعر و نام آثار او، در بین آثار جستجو کرد.

 

به سایت گنجور که بروید یا نرم‌افزار آن را که دانلود کنید می‌توانید به متن اشعار و سخنان (بیش از ) ۵۵ نفر دسترسی داشته باشید.

این پروژه قسمتی دارد که در آن می‌توانید به تبدیل بیت‌های اسکن شده به متن کامپیوتری کمک کنید. روش بسیار ساده است، تصویر متن اسکن شده را می‌بینید و از بین گزینه‌های موجود کدام درست بود آن را انتخاب می‌کنید. 

با صرف فقط چند دقیقه در روز می‌توانید کمک بزرگی به این پروژه و در نتیجه ادبیات فارسی بکنید. حتما می‌دانید که تبدیل اشعار به متن الکترونیکی چه مزایایی دارد.

 

 

+سایت گنجور

+نرم‌افزار گنجور

خش تبدیل متون اسکن شده


دریافت اجرای متن زیر با صدای شاملو:
 
راست بگو نهان مکن

  •  سر من زیاد درد می‌گیرد. شاید به طور متوسط هر دو ماه یک بار.

  • در یکی از سخنرانی‌های TED*،  اندی‌پودی‌کامب مطلب جالبی می‌گوید: «هنگامی که در حال مرور تفکراتمان هستیم، یک فکر مضطرب را می‌بینیم، بعد فکر می‌کنیم که هی، ما یک فکر مضطرب داریم و ... تا آن که در مورد داشتن همچنین فکری در خودمان نگران می‌شویم. یا وقتی یک دندان پوسیده داریم، هی با زبان آن را تحریک می‌کنیم و به خودمان می‌گوییم هی من یک دندان پوسیده دارم و در مورد اذیت کردنش فکر می‌کنیم!»

  • روایتی است که علامه امینی در هند به دنبال مطالعه و جمع‌آوری مطالب الغدیر بوده. هوا بسیار گرم بوده و علامه اهمیتی نمی‌داده. باعث تعجب می‌شود، می‌پرسند احساس گرما نمی‌کنی؟، سرش را بالا می‌آورد می‌گوید «آری گرم است!». شدت تمرکز بر روی موضوع باعث شده که علامه متوجه گرمای زیاد آن منطقه نشود.

  •  روش گاندی مبارزه منفی بوده. یک چیزی مثل این‌ که برای مبارزه با جنگ و خشونت، بهتر است صلح را گسترش را بدهیم. مبارزه با جنگ خود نوعی اهمیت دادن و توجه به جنگ و بزرگ کردن آن است. 

  •  حاج آقا علیپور در جزوه اخلاق «فطرت» در قسمت مهمی به تمرکز می‌پردازد. می‌گوید که خداوند در قرآن آدمی را به برگرداندن «وجه» به سوی خدا توصیه کرده. وجه را هم حد نهایت تمرکز آدمی تعریف می‌کند، یعنی همه توجه را. می‌گوید بعد از تمرکز است که انسان به مراحل بعدی می‌رسد.

  •  دیروز سردرد داشتم. ولی دیروز خیلی بهتر سپری شد، سردردم کمتر خودش را نشان داد. چون کمتر به فکر این که سردرد دارم فکر کردم.

*این ویدئو را می‌توانید در لینک زیر تماشا کنید:

http://www.ted.com/talks/andy_puddicombe_all_it_takes_is_10_mindful_minutes.html