اوره

اوره/اورک به معنای دل/قلب در ترکی است. orah در انگلیسی معنای گردو می‌دهد که شکلی شبیه به مغز دارد.

اوره

اوره/اورک به معنای دل/قلب در ترکی است. orah در انگلیسی معنای گردو می‌دهد که شکلی شبیه به مغز دارد.

جنس مخالف - رابطه‌ی محدود زمانی؟

چهارشنبه, ۸ آبان ۱۳۹۲، ۱۱:۴۰ ب.ظ

از پایه‌ترین نیازها و غرایز بشر یکی رفع گرسنگی است و یکی مسائل جنسی که هر دو پایه‌ی ادامه‌ی زنده بودن هستند. در قرآن هم خداوند اشاره می‌کند که بین زن و مرد مودت و رافت قرار داده.

دو سه روز پیش با دوستان مطرح کردم که قسمت عاطفی نیاز به جنس مخالف را چطور برطرف می‌کنند؟ دو نفرشان گفتند که با روابط سطحی (نه چندان عمیق، بدون درگیری‌های احساسی) با افراد نسبتا زیاد. یکی‌شان گفت دنبال رابطه عمیق(احساسی) با یک نفر نیستم چون مثل نمونه‌هایی از بین آشنایان ممکن است طرف مشکل‌دار و ... دربیاید و وسط کار ول کند و برود جراحت احساسی ایجاد کند و من بمانم و ناراحتی و .... (این دوستان پسر هستند ها!). چرا این دوست من به رابطه‌ی احساسی مدت محدود فکر نکرده بود؟ البته منظور من از رابطه احساسی، به اشتراک گزاشتن احساسات (مثلا خوبی‌ها، لذت‌‌ها – لذت خواندن یک جمله‌ی خوب و یا بودن در یک پارک دنج- است).

اخیرا در وبلاگ‌ها و پست‌های دختران هم می‌بینم که از بغل کردن تنهایی و بودن با خود می‌نویسند و ترس از ایجاد رابطه که نکند احساساتشان دستمالی شود و یا طرف خیانت کند و برود و ...

استادی که خارج (فرانسه) درس خوانده بود می‌گفت آن‌ورها زن و مرد که با هم ازدواج (رابطه) ایجاد می‌کنند ممکن است به زمانی برسند که دیگر ادامه رابطه برایشان لذت‌بخش نباشد و به راحتی آن را به هم می‌زنند و با خوشی هر کدام به دنبال کار خویش می‌روند و بعدها حتی با‌هم هم دوست می‌مانند و ممکن است بروند با هم سینما یا غذا بخورند و ... .

عدم شفافیت دررابطه  و پیش‌فرض قراردادن دائمی بودن، از ویژگی‌های بد یک رابطه است. چرا در اطرافیانی که می‌بینم کمتری کسی به یک رابطه ۳ ۴ ساله (تقریب سال‌های حضور در دوره کارشناسی) فکر می‌کند؟ چرا اطرافیانم در نظر نمی‌گیرند که می‌شود با یکی بود، احساسات را به اشتراک گزاشت و با هم بود تا وقتی که امکانش هست؟ شاید چون پیش‌فرض جامعه ازدواج دائم برای همه عمر است. شاید چون در اطرافیانشان همچنین تجربه‌ای را مشاهده نکرده‌اند. شاید چون فکر می‌کنند یک رابطه‌ی محدود زمانی عاطفی درست نیست. ولی خب با نیازهایشان چه کار می‌کنند؟ کلی دانشجو می‌شناسم که در رابطه هستند و بوده‌اند و فقط دو نفر را در ذهن دارم که رابطه‌شان پایدار بوده. با این‌که تقریبا در اکثرشان طرف مونث فکر می‌کرده که رابطه پایدار است و در قسمت محسوسی هم طرف مذکر به فکر ازدواج دائم. ولی تقریبا هیچ‌کدامشان پایدار نبوده. حال اگر هر دو طرف از ابتدا قبول کنند که رابطه محدود زمانی باشد و هر وقت دیگر با هم بودن لذت نداشت یا امکانش نبود (مثلا با اتمام دانشگاه)دیگر آن رابطه عمیق را نداشته باشند، قسمتی از رابطه‌ها بهتر نمی‌شود؟ چرا همه فرضی را می‌گیرند که همه می‌دانند که تاریخ تجربه خلافش را ثابت کرده؟

------------------------------

متعه یا ازدواج موقت نوعی رابطه‌ی مشروع به‌غیر از ازدواج(دائم) در اسلام (شیعه) هست. نیاز به توضیح نیست که محدود کردن روابط دوجنس مخالف فقط به یک عهد دائمی زندگی تا آخر عمر عملا امکان اجرایی ندارد. نه فقط هزینه‌های این عهددائم بلکه شرایط و ویژگی‌های جامعه امروزی (همچون نیاز به چندین سال تحصیل و ویژگی‌های جامعه شهرنشینی) باعث می‌شود حتی در صورت تمایل هم امکان این تعهد نباشد و از طرف دیگر میل به ایجاد رابطه‌های عمری در سنین پایین کمتر شود. در نتیجه اسلام که خود می‌گوید که خداوند بین زن و مرد رافت قرار داده و یکی پوشش دیگری است و آرامش‌دهنده‌ی هم هستند، پیشنهاد داده که روابط این دو جنس از بشر در یک چارچوب باشد.

 

در متعه(ازدواج موقت) می‌توان انواع شر‌ط‌ها را گذاشت. برای مثال شرط گذاشته شود که رابطه‌ی دو طرف فقط مختص حرف زدن باشد و حتی دست هم‌دیگر را گرفتن هم خارج از این عهد، و حرام باشد. این شروط هم هر لحظه با توافق طرفین امکان فسخ دارند. در طول مدتی که در کلاس‌ها و جمع‌ها در مورد متعه بحث کرده‌ام اغلب متعه را با رابطه‌ی جنسی هم‌سنگ گرفته‌اند و در نتیجه از این قابلیت شروط متعه به کل غفلت شده. قابلیتی که می‌تواند روابط نسبتا پنهان دوجنس در جامعه امروزی ایران (مخصوصا در شهرهایی به جز چندشهر بزرگ) را به سطح آورده و در یک چارچوب مشخص و بدون اضطراب‌ها و تشویش‌های روحی و فرهنگی قرار دهد.

برایم بسیار جالب است که چرا این همه دوست و آشنایی که در رابطه هستند و ساعت‌ها و اس‌ام‌اس‌ها با هم جمله ردوبدل می‌کنند، چرا «یک جمله ویک کلمه‌ی» ازدواج موقت را نمی‌گویند؟ یکی از دوستان را مجاب کردم که پیشنهاد ردوبدل کردن این دو جمله را با شرط گزاشتن به طرف مقابل بدهد. با این که مدتی بود با هم بودند، طرف مقابل بسیار در مقابل این پیشنهاد پرخاش کرده بود(:

------------------------------

اشتراک احساسات (رابطه احساسی) می‌تواند محدود زمانی باشد؟

 • موافقین ۰ مخالفین ۰
 • چهارشنبه, ۸ آبان ۱۳۹۲، ۱۱:۴۰ ب.ظ
 • سعید رمضانی

نظرات  (۶)

بسیار ساده و روان و عالی. بله یکی از اشکالات منتقدان - همانطور که اشاره کردید - این است که حالت خاصی از متعه را در نظر میگیرند تا بتوانند راحت‌تر به آن حمله کنند!

یه نکته دیگه که بد نیست بهش توجه بدید، حرمت اکثر همین روابط سطحی است که به شؤم وجود صداوسیما عادی شده در انظار و افکار.
واقعا گناهی که در این همه روابط سطحی با همه اطرافیان هست کجا و ارزشی که در رابطه محدود متعه هست کجا؟
مثلا سید سیستانی صریحا میفرماید که شوخی و خندیدن با نامحرم حرام است...
هر چقدر افراد مذهبی بیان درباره صحیح بودن متعه بنا به حادیث صحبت کنند و روشن گری بکنند ، همچنان جو غالب جامعه با اومدن اسم صیغه موضوع گیری می کنند.
حتی مورد مشاده شده که  همچون زن و شوهر با هم بودند تا پیشنهاد صیغه شدن بهشون داده شد  پرخاش کردند.
متاسفانه جو بدی است که حاکم است.
ضمنا برای دختران کوتاه مدت بودن به عنوان یه شرط از ابتدا خوشایند نیست.
هر چند که با درصد بالایی به همین امر ختم شود.
 • یه خواننده!
 • درمورد اینکه نوشته بودید اشتباها متعه با رابطه ی جنسی همسنگ می شود! نکته ای رو عرض کنم...

  با یکی از دوستان صحبت می کردم و او همین نظر رو رداشت، می گفت من و اون فقط دوستیم! اما متعه شدن یعنی رابطه ی جنسی داشتن! بهش گفتم نه! اینطور نیست! گفت مگه نخوندی تو رساله؟! مسئله ی فلان نوشته زن نمی تواند شرط کند که مرد از او هیچ لذت جنسی ای نبرد!!! :|

  بنظرم عباراتی نظیر این (در رساله) و عدم روشنگری در این خصوص و برداشتی های عمومی تاثیرگذار بوده روی گسترش این نگرش!

  اگه واقعا نیاز به جنس مخالف دارین برین ازدواج دایمی کنین به همین راحتی رمضانی کلمه دایمی روحال کردی عزیز

  من اگه با یکی باشم  وطرف قصد ازدواج داشته باشه بعدا یه نفر بهتر از اون پیدا شه اولی رو به راحتی ول میکنم به جهنم که برای طرف جراحت احساسی ایجاد میشه به من چه بره بمیره مهم من هستم نه اون  

  ازدواج موقت یعنی به صورت قانونی اجازه بدیم که یکی از دخترای پاکی مثل ما سوئ استفاده کنه و هرموقع که خواست ولمون کنه........... آقای رمضانی یه چیزی میگید ها......این یکی از احکام اسلامه که خیلی ها بهش انتقاد میکنن.این خوبه به نظرتون که زن و دختر مثل یه کالا با ازدواج موقت ردو بدل بشن؟ و اسمشو بذاریم حکم اسلام؟لاقل از قشر تحصیل کرده ای مثل شما بعیده................
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی